Akışkan Düşük Çimentolu Rekrakterlerin Aplikasyonu

REMFLOW BETONLARIN APLİKASYON METODU:


Remflow betonlarımızı uygulayabilmek için yüksek devirli, güçlü bir pal miksere ihtiyaç vardır. (Remlowcast betonlarımızdaki mikserlerimizi kullanabilirsiniz.) Remflow betonlarımız, içi filmli 25 Kg’lık kağıt torbalarda paketlenmiştir. Uygulamaya geçmeden evvel, miksere konulacak toplam kuru malzeme ağırlığını bilmeniz gereklidir. Mikserimize kuru malzemeyi koyduktan sonra, mikseri çalıştırınız ve mikserdeki toplam kuru malzeme ağırlığına göre %5.8 - %6.5 oranında içilebilir nitelikte suyun tartılarak, en fazla iki şarjda, hızla miksere boşaltınız. Remlowcast betonlarımız gibi suyu yavaş yavaş katmayınız. Uygun miktarda suyu (mesela 100 kg malzemeye 5,8 kg – 6,5 kg su katılır) hızla betona katmak gerekir. Önce beton topaklanır ve kuru görünür. Fakat yaklaşık 5 dk kadar uzun süre karıştırmadan sonra, mikser durdurulduğunda kuru görünen betonun akışkan bir duruma geldiğini göreceksiniz. Akışkan duruma gelmiş betonlarımız, kovalara konularak uygulama alanındaki kalıplara dökülür. Beton kendiliğinden yayılarak kalıbın her köşesine yerleşir. Uygulanan beton prizini alana kadar kalıpları sökmeyiniz. Kalıp içerisindeki betonların görünen yüzeyi, ıslak bir örtü veya naylon ile örtülerek, exotermik reaksiyonun engellenmesi gerekir. (su kürü) Remflow betonlarımız yaklaşık 4 – 8 saatte priz alırlar. Priz saati hava koşullarına göre değişkenlik gösterir. Bu sebepten dolayı kalıpları 24 saat sonra sökünüz. Ve 48 saat kendi kendine dinlenmeye bırakınız. Betonlar fırın devreye alınırken verilecek olan ısı kürü programıyla devreye alınmalıdır.


REMFLOW BETONLARIMIZI UYGULARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:


1- Yüksek devirli, güçlü pal mikser kullanmak.

2- Kuru malzeme ağırlığına göre %5,8 – %6,5 oranında içilebilir nitelikte su kullanmak.

3- Katılacak suyun yavaş yavaş değil, hızlı bir şekilde maximum iki şarjda su katmak.

4- Betonlarımız +4 - +40 ºC hava sıcaklığında uygulanmalıdır.

5- Uzun karıştırmak; diğer betonlara göre %20 oranında fazla karıştırmak.

6- Malzeme doğru zamanda karıştırıldıktan sonra dahi kuru gözükebilir fakat mikser durdurulduğunda, beton kendiliğinden akışkan duruma gelecektir. Gelmemiş ise, mikser ile tekrar karıştırılıp beklenmek veya su eklemek gerekebilir. Genellikle su oranı %6,5’i geçmez.

7- Kovalar ile dar bölgelerdeki kalıplara beton dökülmelidir.

8- Remflow betonlarımız priz alırken exotermik reaksiyona engel olmak için, kalıpların açık kalan tarafından betonların yüzeyine ıslak örtü veya naylon kapatılmalıdır.

9- Uygun bir ısı kürü programı ile fırın devreye alınmalıdır.