Püskürtme Düşük Çimentolu Rekrakterlerin Aplikasyonu

DÜŞÜK ÇİMENTOLU PÜSKÜRTME BETON REFRAKTERLERİN APLİKASYON METODU


Remlowgun betonlarımızı uygulamak için gerekli ekipmanlar.

 • Modifiye edilmiş özel püskürtme makinesi (hız için geniş frekans aralığına sahip olmalıdır.) veya shotcrete püskürtme makinesi.
 • Yüksek debi basınçlı hava
 • Yüksek basınçlı kontrol edilebilir hidroforlu su haznesi
 • Tıraşlama, çivileme, malalama ekipmanları.
 • İçilebilir nitelikte su olanağı
 • Genleşme Derz formları
 • Derece


REMLOWGUN BETONLARI UYGULARKEN


Bir derece sayesinde hava, malzeme suyun sıcaklığını ölçünüz. Hava sıcaklığı min. +5 / max. +35 °C olması daha uygundur. Malzeme ve suyun sıcaklığı tercihen 20-27 °C olması daha uygundur.


ÖN HAZIRLIK


Remlowgun betonlarımızın uygulanacağı bölgelerde yeteri miktarda paslanmaz ankraj malzemelerini kaynatınız. Bunlar V, Y, Helezon veya genleştirilmiş metalden olabilir. Fırın sıcaklığına göre paslanmaz kalitesini belirleyiniz. Tercihen 310 S kalitede olması gerekir. Ankrajların üstü ve manto çok temiz olmalıdır. Ve ankrajların boyanması genleşme için iyi olacaktır. Önceden bir fibröz yapıda Genleşme Derz formlarını monte ediniz. Püskürtme anoları 50x50 cm veya max 80x80 cm olmalıdır. İzole beton uygulanacak ise, klasik yapıda bir püskürtme makinesi ile REMLİTE izolasyon betonlarını püskürtünüz. İzole beton priz süresini tamamladıktan sonra ankerlerin üzerinde kalan beton çapaklarını temizleyiniz. Ankrajlar temiz durumda olmalıdır.


REMLOWGUN BETONLARIN PÜSKÜRTÜLMESİ


REMLOWGUN betonlarımız 25 kg’lık içi filmli kağıt torbalarda muhafaza edilmektedir. Uygulamaya geçmeden evvel uygulanacak betonun yoğunluğuna göre kuru malzeme ihtiyaçlarını belirleyiniz. Modifiye edilmiş püskürtme veya özel shotcrete püskürtme makinasını uygulama bölgesine getiriniz. Eğer modifiye edilmiş püskürtme makinesi ile uygulama yapılacak ise, betonun yoğunluğuna göre püskürtme makinasının devrini ayarlayınız ve özel nozul ucunu monte ediniz. Bir anoyu dolduracak şekilde kesintisiz kuru malzeme ve tazyikli su borusundan basınçlı ölçülü suyu püskürtün.Kullanılan betonun cinsine göre Max %9/ % 12’e kadar su ihtiyacı vardır.


Bir anonun püskürme işlemi bitmeden diğer anoya geçmeyiniz. Püskürtme uygulaması biten bölge suyunu çekmeye başladıktan sonra tıraşlama ve şişleme işlemini yapınız. Muhakkak priz alırken oluşabilecek egzotermik reaksiyonun önüne geçmek için püskürtme makinasının su girişinden priz alırken ıslatınız veya hava almayacak streç film, naylon, ıslak bir örtü ile örtünüz. En az 24 saat (tercihen 48 saat) malzemeyi kendi halinde dinlenmeye bırakınız. Fırın devreye alınırken verilecek olan ısı kürü programıyla devreye alınmalıdır.


UYGULAMA ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


1- Yüksek debide (min. 4-5 m³ dk/kuru hava) basınçlı (min. 6 – 7 bar) hava ve basınçlı su kullanınız.

2- Modifiye edilmiş püskürtme makinesi (hız için geniş frekans aralığına sahip olmalıdır.) veya shotcrete makinesi kullanınız.

3- Suyu kuru malzeme ağırlığına göre min. %9 / max.% 12 içilebilir nitelikte kullanınız.

4- Betonlarımızı +4 ile +35 °C arası hava sıcaklığında uygulayınız.

5- Uygulama anoları min. 50x50, max. 80x80 ölçüde olmalıdır ve çevresi ne Genleşme Derz formları yerleştirilmelidir.

6- Bir ano dolmadan püskürtme işlemini sonlandırmayınız veya uzun süre ara vermeyiniz. Kesintiniz püskürtme sağlayınız.

7- Püskürtme yüzeyi ve ankrajlar temiz olmalıdır.

8- Püskürtme işlemi bitiminde malzeme suyunu çekmeye başladığında tıraşlama ve şişleme işlemini yapınız.

9- Malzeme priz almaya başlayınca muhakkak egzotermik reaksiyonun önüne geçmek için malzemeyi ıslatınız veya hava almayacak şekilde, bir naylon veya ıslak bir örtü ile örtünüz.

10- Uygun bir kurutma programıyla devreye alınız.


BAŞLICA KULLANIM ALANLARI


REMLOWGUN betonlarımız püskürtme metoduyla uygulanabilecek her bölgeye uygulanabilir. Özellikle düşük çimentolu dökme beton uygulamak zorunda olduğunuz ve uygulama zorluğu olan bölgelerde.


 • Demir Çelik tesislerinde torpido arabasında, kok bataryalarında, lans ve şnorkel tamiratlarında, tandis ve pota tamiratlarında.
 • Çimento fabrikalarında, intikal rampası, fırın giriş kemeri, soğutma tavan ve deve boynunda, tersiyer borularda vs.
 • Akışkan yataklı kazanların sürtünme bölgesinde
 • Sunta fabrikaları, talaş tozu sürtünme bölgelerinde